Meteorologi Latvijā nākuši klajā ar brīdinājumu, kas ir spēkā no otrdienas, 21.janvāra līdz pat ceturtdienai, 23.janvārim. Dažām iedzīvotāju grupām jābūt ļoti uzmanīgām.
Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs ziņo, ka visā Latvijas teritorijā būs pasliktināta gaisa kvalitāte. Un tas nozīmē arī tam atbilstošu rīcību un piesardzību.
Gaisa kvalitāte meteoroloģijā tiek noteikta, izmantojot dažādus rādītājus, kas atspoguļo piesārņojuma līmeni gaisā. Šie rādītāji tiek mērīti, lai novērtētu riskus, kas var rasties no piesārņojuma, un noteiktu, vai gaisa kvalitāte atbilst normām.
Galvenie faktori, kas tiek ņemti vērā gaisa kvalitātes novērtēšanā, ietver:
Piesārņotāji (gāzu un cieto daļiņu koncentrācija) – svarīgākie piesārņotāji, kas tiek mērīti:
Ozonu (O₃) – galvenokārt tiek mērīts troposfērā, kur tas ir kaitīgs, īpaši, ja tas pārsniedz ieteicamos līmeņus.
Daļiņas (PM10 un PM2.5) – smalkas cietās daļiņas, kuru lielums ir mazāks par 10 mikrometriem (PM10) vai 2,5 mikrometriem (PM2.5). Šīs daļiņas var iekļūt cilvēka elpceļos un izraisīt dažādas problēmas.
Lasi vēl: Latvijā atgriezušies pavasara vēstneši; putni, bet šajās brīvdienās gaidāmi jauni rekordi: meteorologs Toms Bricis komentē šo dīvaino ziemu
Slāpekļa oksīdi (NOx) – slāpekļa oksīdi ir galvenie piesārņotāji, kas rodas no transporta un rūpniecības aktivitātēm.
Sēra dioksīds (SO₂) – galvenokārt rodas no rūpnieciskajām aktivitātēm un degvielu sadedzināšanas.
Ogļskābā gāze (CO₂) – galvenais siltumnīcefekta gāzes pārstāvis, kas tiek mērīts, lai novērtētu CO₂ emisijas, kas ietekmē klimata pārmaiņas.
Gaisa kvalitātes indekss (AQI) – šis indekss tiek aprēķināts, apvienojot dažādu piesārņotāju koncentrācijas datus un nosakot kopējo gaisa kvalitātes novērtējumu. AQI tiek izmantots, lai sniegtu saprotamu informāciju par gaisa kvalitāti sabiedrībai. Augstāks AQI norāda uz sliktāku gaisa kvalitāti, kas var negatīvi ietekmēt cilvēku pašsajūtu.
Mērījumi tiek veikti mērījumu stacijās, kas aprīkotas ar sensoru iekārtām, tur tiek veikti nepārtraukti mērījumi par dažādu piesārņotāju koncentrāciju gaisā. Šīs stacijas ir izvietotas dažādās vietās (piemēram, pilsētās, rūpniecības zonās, tuvumā pie transporta plūsmas). Šie mērījumi nodrošina datus, kas ļauj izveidot gaisa kvalitātes kartes un novērtēt tendences.
Gan vēja, gan meteoroloģiskie apstākļi ietekmē šos rādītājus, jo vēja ātrums un virziens var ietekmēt piesārņotāju izkliedi atmosfērā. Zemi vēji var palielināt piesārņojuma uzkrāšanos, savukārt stipri vēji var veicināt piesārņotāju izplatīšanos un samazināt koncentrāciju konkrētā teritorijā.
Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs brīdina, ka sākot no 21. līdz 23.janvārim visā Latvijā tiek prognozēta pasliktināta gaisa kvalitāte.
Piesārņojuma līmeni nosaka smalko daļiņu PM2.5 pārrobežu piesārņojums. Gaisa kvalitātes indekss var būt viduvējs un sliktāks. Gaisa kvalitātes pasliktināšanās vairāk varētu būt jūtama lielākajās pilsētās. Tie cilvēki, kas atrodas paaugstināta riska grupās, tiem jāievēro piesardzība!
Mainoties vēja virzienam vai citiem meteoroloģiskajiem apstākļiem, gaisa kvalitāte atkal uzlabosies.